Nie wstydźcie się odmawiać Różańca sami, kiedy idziecie do szkoły, na uczelnie, czy do pracy, na ulicy i w środkach komunikacji publicznej... nie wahajcie się  promować go w domu waszym rodzicom i rodzeństwu.

Jan Paweł II

(XVIII Światowy Dzień Młodzież 2003r.)

Dla najmłodszych

Posłuchaj piosenek SzAR

You must have Flash Player installed in order to see this player.

Licznik odwiedzin

Odwiedziny [+/-]
Dzisiaj:
Wczoraj:
Przedwczoraj:
35
155
120

+35

Wszystkie odwiedziny
od 7 października 2009 247 329
Konferencje PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zapalski   
wtorek, 17 stycznia 2012 13:12
Konferencje Szkolnej Armii Różańcowej

W dniu 7 X, Kościół obchodzi święto Matki Bożej Różańcowej. Święto to zostało ustanowione i wprowadzone do kalendarza liturgicznego przez papieża Piusa V, aby upamiętnić zwycięstwo floty chrześcijańskiej nad przeważającą flotą turecką pod Lepanto 7 października w 1571 roku.
Sułtan turecki Selim II pragnął podbić całą Europę i zaprowadzić w niej wiarę muzułmańską. Ówczesny papież - św. Pius V, dominikanin, gorący czciciel Matki Bożej - usłyszawszy o zbliżającej się wojnie, ze łzami w oczach zaczął zanosić żarliwe modlitwy do Maryi, powierzając jej swą troskę podczas odmawiania różańca. Nagle doznał wizji: zdawało mu się, że znalazł się na miejscu bitwy pod Lepanto. Zobaczył ogromne floty, przygotowujące się do starcia. Nad nimi ujrzał Maryję, która patrzyła na niego spokojnym wzrokiem. Nieoczekiwana zmiana wiatru uniemożliwiła manewry muzułmanom, a sprzyjała flocie chrześcijańskiej. Udało się powstrzymać inwazję Turków na Europę.
Zwycięstwo było ogromne. Po zaledwie czterech godzinach walki zatopiono sześćdziesiąt galer wroga, zdobyto połowę okrętów tureckich, uwolniono dwanaście tysięcy chrześcijańskich galerników; śmierć poniosło 27 tys. Turków, kolejne 5 tys. dostało się do niewoli.
Pius V, świadom, komu zawdzięcza cudowne ocalenie Europy, uczynił dzień 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej.

Dzień 7 X jest świętem Szkolnej Armii Różańcowej.

Centrum Katechetyczne zaprasza na ten dzień do udziału w uroczystej,rocznej Konferencji SzAR, podsumowującej pracę za miniony rok szkolny. Oto przykładowy program głównego corocznego spotkania się delegacji SzAR z różnych szkół.


Program:

Cz. I
1. Pieśń
2. Ks. dziekan Jan Krawczyk - wstęp.
3. B. Bryk- Otwarcie zjazdu i powitanie wszystkich gości i grup (wręczenie kwiatów ks. b-p).
4. St. Bartoszyk- Sprawozdanie za rok szkolny 2004/5.
5. Program słowno-muzyczny pt. ,,Maryja w moim życiu”.
6. Msza św.
7. Zakończenie Mszy Św. Módlmy się...
8. Ks.Dziekan- Prośba o błogosławieństwo ks. biskupa dla SzAR (wręczenie kwiatów- podziękowanie).
9. Zejście księży celebransów do zachrystii.
10. Pieśń.
11. Powrót kapłanów.
12. St. Bartoszyk- zaproszenie do 1 dz. Różańca.
13. B. Bryk- Przekazanie głosu ks. biskupowi.
14. B. Bryk- odmówienie modlitwy do Anioła Stróża.
15. Podziękowanie w imieniu CK i zapowiedzi kończące I cz. spotkania.
16. Wspólne zdjęcia przed kosciołem.

Cz. II – kościół NMP

1. Odsłonięcie cudownego obrazu Matki Bożej Tomaszowskiej.
2. Historia sanktuarium
3. Odmówienie 1 dz. Różańca
4. Akt zawierzenia Matce Bożej Tomaszowskiej
5. Zasłonięcie obrazu
6. Droga krzyżowa na Golgocie (w grupach- dowolny wybór)
----------------------------

Konferencja SzAR -2003r.
To był piękny, niezapomniany dzień. Zdjęcia  z konferencji, patrz: - Galeria 2003
--------------------------


Konferencja 2004
W różańcu nasza siła !! Zdjęcia  z konferencji, patrz: - Galeria 2004
--------------------------
Konferencja 2005 - Prasa

Konferencja 2005

Nasze spotkanie było oczywiście bardzo uroczyste i dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń i bogactw duchowych.

Okolicznościowe zaproszenieSprawozdanie z działalności Szkolnej Armii Różańcowej w roku szkolnym 2004/2005

W minionym roku szkolnym 2004/5 przeprowadzono na temat różańca 48 prelekcji w różnych szkołach Tomaszowa i okolic, z obszaru dwóch dekanatów: Tomaszów Północ i Tomaszów Południe.

1. Szkolne różańce ogarnęły nowe parafie i miejscowości: Jarczów, Szarowola, Machnów Nowy, Łosiniec, Kunki, Ulów, Pasieki, Wieprzów. W 5- letnim okresie istnienia SZAR wpisało się ogółem 3261 uczniów.

2. Opracowano propozycje Intencji Modlitewnych w 5- ciu wariantach na poszczególne miesiące roku szkolnego.

3. Założono skrzynkę internetową i rozpoczęto opracowywanie strony internetowej.

4. Wydano płytę CD z programem słowno-muzycznym pt. ,,Różaniec- nasz obronny szaniec” , dla promocji SZAR wśród katechetów.

5. Zorganizowano kolejną konferencję SZAR.

6. Minionyi okres działalności SZAR dostarczył nam dużo doświadczeń. Wykrystalizował się odpowiedni program merytoryczny i organizacyjny. Katecheci znaleźli w Armii swoje nowe pole działania, dające dużo radości i zadowolenia z rozwoju modlitwy różańcowej wśród swoich uczniów.
Dobrze że są takie chwile
Zdjęcia  z konferencji, patrz: - Galeria 2005

Fragment sprawozdania prasowego.


--------------------------------------------

VI  Konferencja Szkolnej Armii Różańcowej -2006


Katechetyczna rodzina

Zdjęcia z konferencji, patrz: Galeria 2006
-----------------------------
Konferencja 2007


Golgota - przy NMP


--------------------------------------


Rok 2009- 10-lecie SzAR
Kto gra i śpiewa, dwa razy się modli


Zdjęcia z konferencji, patrz: Galeria 2009
-------------------------------------
Konferencja 2010

Czekamy na Tego, który  "biegnie by spotkać mnie".

Zdjęcia z konferencji, patrz: Galeria 2010

-----------------------------------------


7 X 2011r.
Konferencja Szkolnej Armii Różańcowej z udziałem ks. bp dr Wacława Depo.Oto treść okolicznościowego zaproszenia jakie było rozsyłane do szkół.


Tomaszów Lubelski  20.09.2011r.
" Nie wstydźcie się odmawiać Różańca, kiedy idziecie do szkoły, na uczelnię, czy do pracy i w  środkach komunikacji publicznej...nie wahajcie się promować go w domu waszym rodzicom i rodzeństwu." Jan Paweł II

Dyrekcja  Szkoły Podstawowej w Tarnogrodzie
Członkowie Szkolnej Armii Różańcowej
s. kat. Diana Gerlak

Serdecznie zapraszamy na  coroczną  Konferencję „ Szkolnej Armii Różańcowej "
która odbędzie się dnia 7. X. 2011r.  (piątek) w Tomaszowie Lubelskim z udziałem  Jego Exscelencji  ks. bp dr Wacława Depo.
Szkolna Armia Różańcowa jest  ogólnodiecezjalną formą pracy katechetycznej na terenie szkół,  zatwierdzoną przez Wydział Nauki Chrześcijańskiej Kurii Diecezjalnej w Zamościu. Jej zadaniem jest rozwój modlitwy różańcowej wśród  dzieci  i młodzieży, na bazie pracy katechetycznej. Różańcem można wyprosić wiele łask, tak w wymiarze indywidualnym jak i narodowym. Episkopat Polski wzywa do „Krucjaty Różańcowej za  Ojczyznę”, aby była wierna Bogu, Krzyżowi i Ewangelii na drodze wypełniania Ślubów Jasnogórskich. Niech nasze włączenie się pod przewodnictwem  Pasterza i Ojca Diecezji sprawi, że nasze rodziny, dzieci i młodzież staną się różańcem silne. Prośmy, aby wstawiennictwo Maryi przełożyło się na codzienne umacnianie więzi z Bogiem i odpowiednie oddziaływania szkół  w kształtowaniu chrześcijańskich  postaw moralno-obyczajowych młodego pokolenia. „Maryjo Królowo Polski pomóż tej ziemi”. Do wspólnej modlitwy serdecznie zapraszamy.
Ramowy  porządek spotkania:
godz. 10.10 – rozpoczęcie  – Kościół NSJ (I cz.)
godz. 12.00 – Kościół NMP (II cz.)
godz. 13.00 – program dowolny  do samodzielnej realizacji przez poszczególne grupy.
Propozycje dodatkowe:
•    Droga krzyżowa („Golgota” przy kościele NMP)
•    Nawiedzenie miejsca objawień Matki Bożej (kaplica św. Wojciecha przy Ośrodku Zdrowia)
•    Zwiedzenie wystawy: Kultura materialna i duchowa wsi tomaszowskiej. (Muzeum Regionalne,  Zamojska 2, Dom  Kombatanta).    Chcemy uroczyście dziękować  Bogu i Maryi za dar modlitwy różańcowej. Zapraszamy na naszą stronę internetową: www.szar.edl.pl  na której jest aktualnie   20 tys. odwiedzin.  Prosimy Szanowną Dyrekcję, o przyjęcie naszego zaproszenia i udział uczniów w zaplanowanym spotkaniu.
Z góry dziękujemy i mówimy ‘Bóg zapłać”. Centrum Katechetyczne
Tomaszów Lubelski  20.09.2011r.

-------------------------

Wizyta ks. Ordynariusza Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej,potwierdziła zasadność działania SzAR.
Zostaliśmy umocnieni w wierze,otrzymaliśmy  pasterskie rady,i pouczenia, oraz biskupie  błogosławieństwo.Były też okolicznościowe zdjęcia z Pasterzem Wacławem. Więcej już takich nie będzie , bowiem został On mianowany 2 miesiące później, Metropolitą Częstochowskim. Życzymy, abp Wacławowi wielu łask Bożych, opieki Matko Bożej, oraz powstania SzAR na terenie Jego archidiecezji.


Konferencja SzAR była pięknym radosnym spotkaniem tych, którzy poprzez różaniec pragną ratować siebie i świat. Przybyły delegacje z następujących miejscowości:
Czarnystok, Bełżec,Jarczów, Wierszczyca, Podhorce Justynówka, Jeziernia, Lubycza Królewska, Kunki, Ulów, Łosiniec, Tarnogród,Krynice, Ulhówek, Krynice  oraz Tomaszów lub.( 7 szkół).
Z tego co nam wiadomo, bardzo chciały przyjec
hać: Lipsko k/Zamościa oraz Sabaudia.Było przysłowiowe pasowanie na "żołnierzy Maryi", bowiem 10-ro dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wierszczycy ( kat.Agata Samek), otrzymało legitymacje z rąk ks. bp Wacława.

Niezwykłe emocjonalne, pięknie świadectwa o pracy dla szkolnego różańca przekazali: p. Jadwiga Błachuta  Zespołu Szkół nr1 (LO) w Tomaszowie lub. oraz ks.kat. kan.Julian Brzezicki z parafii w Trzęsinach - Szkoła Podstawowa w Czarnymstoku.
W tej ostatniej szkole, różaniec jest modlitwą odmawianą niemal przez wszystkich. Ks. Brzezicki mówiąc o różańcu, podkreślił jego wielką rolę w wypraszaniu łask dla Ojczyzny naszej i zachęcił do modlitwy za nią. Każdy uczeń, który modli się w ramach SzAR, może dołączyć do prowadzonej w Polsce-Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę, o ile do swoich intencji dołączy intencję "za ojczyznę".

Dodamy jeszcze,że w liturgii Mszy św. dominował jak zwykle  śpiew całego Kościoła  z pomocą organów oraz orkiestry smyczkowej  składającej się z uczniów i absolwentów PSM w Tomaszowie Lub. pod kierunkiem p. Bogusława Zapalskiego oraz p. Małgorzaty Kłos.
W programie ewangelizacyjnym , wielkie brawa za śpiew otrzymali : siostry Kołodziejówny oraz Damazy Wachuła.

Jedna z sióstr zakonnych wyraziła się z radością,że czuła się "Jak  w niebie".

Należy  dodać, że Niebo zesłało nam piękną pogodę, o którą w tej porze jesieni nie jest łatwo. Centrum Katechetyczne pięknie wszystkim dziękuje za udział, nawet tym, którzy nie przyjechali, ale mieli takie zamiary.Szkoła Podstawowa nr 2-Tomaszów Lub. 


Szkoła  Podst. w Czarnymstoku . Zdjęcia z konferencji, patrz: Galeria 2011

-----------------------------------------------Konferencja 2012 r..

Zdjęcia z konferencji, patrz: Galeria 20127 X 2013

Konferencja Szkolnej Armii Różańcowej z udziałem ks. kanclerza dr Michała Maciołka i jego pierwsze słowa z homilii:
"Nie umiałbym sobie wyobrazić mojego życia bez modliwy różańcowej".
------------------

Konferencja SzAR 2015

Krasnobród

Konferencja SzAR 2015 odbyła się w innej formie niż dotychczas. W różańcowym programie diecezjalnym wprowadzono organizowanie co 2 lata Diecezjalnego Kongresu Różańcowego. Taki  pierwszy Kongres odbył się w I-szą sobotę miesiąca- 3 X 2015r. w Krasnobrodzie. W programie znalazło się kilka punktów naszej corocznej Konferencji SzAR / sprawozdanie , świadectwa. piosenki o różańcu i oczywiście 1 dziesiątek różańca/. 

Szkolną Armię Różańcową na Diecezjalnym Kongresie  Różańcowym    reprezentowały delegacje z  7 szkół: 1.Szkoła Podstawowa nr 2 w Tomaszowie Lub.2.Szkoła Podstawowa w Justynówce  3.Szkoła Podstawowa w Podhorcach 4.Szkoła Podstawowa w Lubyczy Królewskiej  5.Szkoła Podstawowa w Jarczowie  6.Szkoła Podstawowa w Czarnymstoku  7.Szkoła Podstawowa w Białopolu.
Śpiewaliśmy własną piosenkę pt.  "Ja Maryja wołam was"

Ja Maryja wołam was

sł. i muz. Bogusław Zapalski

1.  Ja Maryja wołam, wołam was o świcie, weźcie w ręce różaniec zaraz gdy się zbudzicie. Kocham was gorąco, liczę na wszystkich was, że z modlitwy  wyrośnie nowy różańcowy las.

Ref. Więc podnieśmy różańce w górę, niech zobaczy je cały świat, dla Maryi to przecież najpiękniejszy kwiat. Więc podnieśmy je hen wysoko, aż niebo się rozkołysze, a Maryja powie wtedy, widzę was i słyszę.

2. Syn mój Jezus Chrystus, chce być w każdym sercu. Odmawiajcie różaniec, życie nabierze sensu. Pokój wam potrzebny, lecz nie przyjdzie on sam, trzeba wznosić modlitwy, aż do samych Bożych bram.

Ref. Więc podnieśmy różańce w górę, niech zobaczy je cały świat, dla Maryi to przecież najpiękniejszy kwiat. Więc podnieśmy je hen wysoko, aż niebo się rozkołysze, a Maryja powie wtedy, widzę was i słyszę.

-----------------------

 

 


Kaplica Objawień na Wodzie. Miejsce to wskazała Jakubowi Matka Boska w dniu 5 sierpnia 1640 roku. Powstanie pierwotnej kaplicy datuje się na 1646 rok. Obecna pochodzi z XVIII wieku, rozbudowana w XIX wieku i gruntownie wyremontowana w 2008 roku.

Przed rozpoczęciem  Diecezjalnego Kongresu Różańcowego, niektóre grypy odbyły małą „pielgrzymkę” do miejsca objawień Maryi, mianowicie do  Kaplicy Objawień na Wodzie.  Odprawiliśmy tam drogę krzyżową i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.


Konferencja SzAR 2016 -Tomaszów Lub.


 

Tygodnik Katolicki -Niedziela zamojsko- lubaczowska -6XI2016


Poprawiony: poniedziałek, 14 listopada 2016 20:12